Barvení přírody

<small>Z Zababawiki</small>
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jak vyřešit problémy se slitím barev - všechno pak vypadá jednobarevně a tmavošedě.

Pokud se jedná o skutečné slitá barev během povrchoví úpravy modelu, používej méně mokrý podklad a barvy, které jsou po zaschnutí spíše nerozpustné. Acrylové v tubě jsou běžný standard.

Literatura píše o olejových barvách používaných na vegetaci - listy získají přirozený hedvábný lesk (nehodí se pro všechny listy, ale topol osika, lípa a podobně si o to přímo říkají. V MR je návod na stříkáni olistěných stromů shora pololesklou tmavozelenou a zespoda matnou světlezelenou - strom prý získá hloubku koruny a prostorovou orientaci listů. Podle nákresů a fotek to vypadá dobře, ještě to zvládnout sám.

Skály napouštím Acrylátovou barvou WS (začal jsem startkitem S927 a tamní postup je naprosto funkční). Když na skálu lepím roztroušenou vegetaci a vznikne náznak čedičového lesku i na pískovci, beru práškovou křídu utřenou v třecí misce na hladkou mouku a skálu přepudruji (MAKE-UP). Jemný prach se zapustí do měkkého povrchu suchého lepidla a více to již nefixuji, jen ometu štětcem a z výšky oluxuji.

  • při sázení vegetace na skálu jsem zakapával ředěným akrylátovým lakem (Spotakryl nebyl, tak jsem koupil Bakrylex) přímo z půllitrové PET láhve, do jejíhož uzávěru jsem vetknul injekční jehlu, což vytvořilo sympatické kapátko,
  • na konečný nástřik jsem použil PVA fixativ Umton, který se na sádře téměř neleskne.