Modely z leptaného plechu

<small>Z Zababawiki</small>
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

S lepením mosazi a Cu mám nevalné zkušenosti. Nutné je to velmi dobře odmastit a doporučuji i ošmirglovat - odstranit vrstvu oxidu, které se na povrchu rychle vytvářejí a slepit. Používám lepidlo LOCTITE 401, cena cca 70,- Kč. Levné už nekupuji.

Nejlepší zkušenosti mám s čerstvým PATTEX a LOCTITE, resp. některými speciálními, které ale nejsou tak dobře dostupné. Je třeba dbát na to, aby lepidla byli skutečně čerstvá - starší lepidla mají horší vlastnosti.

Používám Epoxy na lepení modelů z bílého kovu (Model Loco, DJH, Weinert) a to tak, ze vteřinovým lepidlem je rychle sestavím a potom spoje zpevním Epoxy.

A CA lepidel jsou dva druhy, které používám, hustší typu GEL (Pattex) na práci s velkými kusy. Mají dobu tvrdnutí cca 2-3 minuty. Na jemnější detaily používám úplně řídká lepidla, která zatečou do mezer.

Kovové předměty musí být absolutně odmaštěné (na materiálu kovu moc nezáleží), pracuji v hadrových rukavicích (z nemocnice).

Kov pokud je to možné odmašťuji prostředkem na umývání nádobí, nebo čistícím prostředkem ATA (prášek), resp. před lepením čistým acetonem.

Možná by se vyplatilo použít přímo lepidlo na kov. Taková lepidla dělá Loctite, nevím jestli existuje zrovna na slitiny mědi, ale běžně se tím prý lepí prasklé odlitky hliníkových bloků motoru a slepí se to tak, že se ten blok může normálně použít. To lepidlo má přímo pak vlastnosti jako hliník.

Modely lepím kapkami CA (v rozích). Když jsou jednotlivé díly v pořádku (někdy to jsou jen dva kusy jindy víc, např. budka lokomotivy), vše je v úhlech a pěkně pasuje (zatím se tím musí velmi opatrně zacházet, protože lepidlo nedrží dostatečně v porovnání k hmotnosti bílého kovu), celek postavím pod zdroj tepla - větší žárovka, ohřívací ventilátor, radiátor a pod. a ohřejeme cca na 40-50 stupňů - ještě udržitelný v ruce).

Potom připravím čerstvý epoxy (dodávaný v dvojitých stříkačkách např. u Conradu) a v malých kapkách s jehlou nebo párátkem ho nanesu zevnitř na lepené rohy. Epoxy na teplém kovu velmi dobře zateče a za pár minut ztuhne na tolik, že už neteče. Pal je možné díl otočit a zakapat druhý roh. Když jsou všechny rohy zakapané, celý dílec pak odstavím na několik hodin a až potom pokračuji.

Pokud je celá sestava velmi složitá, jednotlivé části přilepím na vhodný hrubý kartón (lepenka) lepidly typu ALKAPREN a pod. (gumové, kontaktní) nebo pomocí kusu tavného lepidla na dřevo (tyčky do pistole), aby sem už celý celek mohl držet za kartónový podstavec. Po dokončení prací lze alkapren změkčit Toluenom, tepelné lepidlo změkne v teple, takže celá sestava se dá oddělit od podstavce bez problémů.