Formy z lukoprenu

<small>Z Zababawiki</small>
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Formy je nejlépe dělat pružné ze syntetického kaučuku, který se sežene pod názvem LUKOPREN.

Originál dílu je dobré před zalitím lukoprenem lehce stříknout silikonovým olejem ve spreji, rovněž i formu před litím (separace - prodlouzi se zivotnost). cim sůlozitejsi odlitek, tim kratsi zivotnost formy a obracene. katalyzátor C 21 je jedovatý! zahřeje-li se epoxy, zlepší se zabíhavost a zkrátí se doba vytvrzování. Odlitky z epoxy1200 však po čase křehnou, zvláště tenčí nebo namáhané - např. podvozky bettendorf nebo čelní zábradlí k RSD15 ve vel. N (které jsem odlil v 80.létech z důvodu nemožnosti získat orig. díl.). Upozorňuji, že RSD15 není ruská balistická střela (něco jako SS20) ale 6 nápr. dieselelektrický "aligátor' od American Locomotive COmpany. Pro lepší výsledky doporučuji pro formování i lití použít jakostnější a sofistikovanější produkty než zde uvedené.

Pokud Lukopren špatně teče, je buď starý nebo namíchaný na rychlé tuhnutí (směs má moc katalyzítoru). Hodně katalizátoru = rychlé tuhnutí s množstvím vzduchových bublin a forma je navíc "křehká". Málo katalizátoru, forma tvrdne pomalu (limitně aý nezatvrdne) a je měkčí. Normálně namíchaný lukopren (tedy bězný) je jako smetana i 2-3 hodiny.

Kvalita Lukoprenu je ale dost různá. Doporučuji začít používat materiály od SIKA označené jako Palesit, je ho několik druhů a mám s ním jenom pozitivní zkušenosti a výsledky.

Jinak i Lukoprenů je již více druhů a je možno jejich vlastnosti měnit přídavky změkčovadel, čímž se již vyrovnají řadě kaučuku Palesit od SIKA Chemie. Samozřejmě, že klasický Lukopren N1522 + C21 má velmi nízkou tažnost (cca 70%), kdežto PALESITy mají tažnosti taky od 70% až do 350% podle druhu. Ale nový Lukopren N5221 už má taky tažnost 340%, lineární smrštivost 0,3% (N1522 - 1%), cenově by měl být levnější než PALESIT.